Ohio Farm Bureau Staff Directory
State Staff
Adam Sharp Executive Vice President [email protected]
Rebecca Everman Chief Administrative Officer [email protected]
Operations
Michael Bailey Sr. Vice President, Operations & Partnerships [email protected]
Strategic Partnerships
Tim Hicks Nationwide Field Services Director [email protected]
Mary Klopfenstein YAP and Ag Literacy Program Specialist [email protected]
Erica Looker Operations Coordinator [email protected]
Dan Rapp Sr. Director of Health Services Development [email protected]
Katie Share ExploreAg and Youth Development Specialist [email protected]
Julie Shull Director of Events [email protected]
Melinda Witten Sr. Director of Leadership Development [email protected]
Foundation
Kelly Burns Executive Director, Ohio Farm Bureau Foundation [email protected]
Kelly Warner Director of Donor Engagement and Giving [email protected]
Chrissy Tarrant Gift Accounting Specialist [email protected]
Legal and Human Resources
Chad Endsley General Counsel [email protected]
Susan Gaughan Sr. Director of Human Resources [email protected]
Information Technology
John Gray Chief Information Officer [email protected]
Aaron Beard Director of IT [email protected]
Communications
Pat Petzel Vice President, Communications [email protected]
Brooke Beam Social Media Specialist [email protected]
Amanda Bush Communications Specialist [email protected]
Amanda Domsitz Director of Graphic Design [email protected]
Ty Higgins
Sr. Director, Communications and
Media Relations
[email protected]
Lynn Snyder Sr. Director, Communications [email protected]
Kelli Milligan Stammen Director of Content Management [email protected]
Accounting
Jodi Beekman Chief Financial Officer [email protected]
Irene Messmer Senior Financial Advisor [email protected]
Jessica Clark Director of County Support [email protected]
Lisa Frost Accounting Coordinator [email protected]
Sam Lopiccolo Accounting Assistant [email protected]
Mary Mathews Accounting Specialist [email protected]
Jennifer Taylor Director of Accounting [email protected]
Membership
Paul Lyons Vice President, Membership [email protected]
Amanda Adelsberger Director of Membership Processing and Data [email protected]
Wanda Campbell Executive Assistant, Membership [email protected]
Adam Carney Sr. Director of Membership Sales and Marketing [email protected]
Regional Supervisors
Danielle Dufour Cardinal Region Supervisor [email protected]
Connie Ward Buckeye Region Supervisor [email protected]
Organization Directors
Betsy Anderson Belmont, Guernsey, Monroe & Noble Counties [email protected]
Samantha Bluhm
Allen, Paulding, Putnam &
Van Wert Counties
[email protected]
Amanda Denes-Deidrick Cuyahoga, Erie, Huron & Lorain Counties [email protected]
Abra Dunn Crawford, Marion, Morrow & Richland Counties [email protected]
Kim Harless Jackson-Vinton, Pike & Scioto Counties [email protected]
Kaitlynn Hodges Morgan, Muskingum, Perry & Washington Counties [email protected]
Kayla Jones Coshocton, Holmes, Knox & Licking Counties [email protected]
Ashley Kasler Athens-Meigs, Gallia & Lawrence Counties [email protected]
Nick Kennedy Columbiana, Mahoning, Portage & Stark Counties [email protected]
Trevor Kirkpatrick Carroll, Harrison, Jefferson & Tuscarawas Counties [email protected]
Melinda Lee Delaware, Franklin, Madison & Union Counties [email protected]
Christy Montoya Butler, Hamilton, Montgomery & Preble Counties [email protected]
Chip Nelson Fairfield, Hocking, Pickaway & Ross Counties [email protected]
Roy Norman Defiance, Fulton, Henry & Williams Counties [email protected]
Mandy Orahood Ashtabula, Geauga, Lake & Trumbull Counties [email protected]
Emily Rudd Clinton, Fayette, Greene & Warren Counties [email protected]
Jill Smith Auglaize, Logan, Mercer & Shelby Counties [email protected]
Lindsay Shoup Tournoux Ashland, Medina, Summit & Wayne Counties [email protected]
Heather Utter Adams, Brown, Clermont & Highland Counties [email protected]
Taylor Watkins Champaign, Clark, Darke & Miami Counties [email protected]
Northwest District Office
Kayla Richards District Director [email protected]
Shelly Bumb Membership Marketing Specialist [email protected]
Amy Kearns District Adminstrator [email protected]
Kirsten Kemner Member Service Specialist [email protected]
Public Policy
Jack Irvin Vice President, Public Policy [email protected]
Dale Arnold Director of Energy Policy [email protected]
Brad Bales Sr. Director, State & National Policy [email protected]
Whittney Bowers Director of State Policy & Grassroots Engagement [email protected]
Evan Callicoat Director of State Policy [email protected]
Leah Curtis Policy Counsel & Sr. Director of Member Engagement [email protected]
Leah Hetrick Director of Legal Education & Member Engagement [email protected]
Roger High Director of Livestock and Executive Director of OSIA & OSWP [email protected]
Jordan Hoewischer Director Water Quality & Research [email protected]
Amy Hurst Executive Assistant, Public Policy [email protected]
Jennifer Ray Program Assistant, Public Policy [email protected]
Officers and Trustees
Bill Patterson President, District 4 [email protected]
Cy Prettyman First Vice President, District 7 [email protected]
Adele Flynn Treasurer, District 3 [email protected]
Adam Sharp Executive Vice President & Secretary [email protected]
Open District 1 [email protected]
Bill Myers District 2 [email protected]
Craig Pohlman District 5 [email protected]
John Bolte District 6 [email protected]
Matt Vodraska District 8 [email protected]
Danielle Burch District 9 [email protected]
Mike Bensman District 10 [email protected]
Katherine Harrison District 11 [email protected]
Kyle Walls District 12 [email protected]
Mackenzie Deetz District 13 [email protected]
Matt Aultman District 14 [email protected]
Mike Videkovich District 15 [email protected]
Matt Bell District 16 [email protected]
Al Miller District 17 [email protected]
Lane Osswald District 18 [email protected]
Nicol Reiterman District 19 [email protected]
Nathan Brown District 20 [email protected]
Wyatt Bates District 21 [email protected]
Karin Bright District 22 [email protected]
Michael Boyert Northeast Regional Trustee [email protected]
Rose Hartschuh Northwest Regional Trustee [email protected]
Greg Wells Southeast Regional Trustee [email protected]
Steve Berk Southwest Regional Trustee [email protected]